Oderské vrchy: vojenský újezd Libavá | Česká divočina
Načítání...
3 hodiny
Alt

Vojenské újezdy patří k místům, která jsou víceméně uzavřená turistům, ale otevřená přírodě. Do vojenského újezdu Libavá v Oderských vrších, který má rozlohu 327 kilometrů čtverečních a vznikl v roce 1947, turisté částečně mohou, ale díky odlehlosti si tu takříkajíc nešlapou na hlavu.

Oderské vrchy jsou plné hlubokých zalesněných údolí s horskými bystřinami, potůčky, potoky a říčkami. Pramení zde i řeka Odra. Jedním z nejhlubších údolí je sevřené a tísnivé Peklo s četnými skalkami a kamennými poli na strmých úbočích.

Na celém území najdeme množství různorodých lesních porostů, od bučin až po lužní lesy. Řada z nich má pralesovitý charakter.

V případě Pekelského údolí se můžete kochat komplexy suťových lesů a květnatých bučin.

V Pekelském údolí žije vzácný střevlík hrbolatý, lesní motýli, obojživelníci a plazi, jako například ještěrka obecná a živorodá nebo slepýš křehký.

K největším vzácnostem na Libavé ovšem patří jeden z našich největších dravců – orel skalní. V roce 2013 tu poprvé po sto letech vyvedl mládě. Územím také migrují rysi, vlci a malá šelmička vydra říční.

Do zaříznutého údolí Pekla se dostaneme po značené cyklostezce například z obce Podhoří, ale pouze o víkendech a svátcích. Údolí nás zavede až k prameni Odry.

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou