Týden pro divočinu na Šumavě: Soumarské rašeliniště | Česká divočina

Týden pro divočinu na Šumavě: Soumarské rašeliniště


4 Zář 2016 - 11 Zář 2016

Pro Šumavu jsou charakteristickým krajinným prvkem rašeliniště nebo také slatě, jak se jim zde říká. Klíčovou roli ve vzniku rašelinišť hraje voda, která spolu s rašeliníky a ploníky vytváří unikátní ekosystém oplývající vzácnými formami života. Na mnohých místech však byly rašeliniště poškozeny těžbou nebo nevhodnými hospodářskými zásahy, zejména odvodňováním. Rašeliništím však lze pomoc.

Pokud vás láká krajina s mlhami povalujícími se nebezpečně nízko s černými tůněmi a bažinami, přihlaste se na tento turnus a pomozte Národnímu parku Šumava s revitalizací těchto vzácných území.

MÍSTO

Jihočeský kraj, NP Šumava, Soumarské rašeliniště u Volar

UBYTOVÁNÍ

Budete ubytováni v ubytovně NP Šumava v Českých žlebech. Spát se bude na postelích. Všechny apartmány mají vlastní sociální zařízení a vybavený kuchyňský kout s lednicí.

STRAVA

• vydatná, bezmasá
• budete se podílet na její přípravě

PRACOVNÍ NÁPLŇ

Na Šumavě se budeme věnovat zahrazování odtokových kanálů na dříve průmyslově těženém rašeliništi. Budeme stavět hráze, zasypávat je půdou a přenášet rašeliníky. Pracovat se bude podle našich možností, asi 5-6 hodin denně, celkově 6-7 dní.  Součástí programu je také celodenní odborná exkurze a zážitkový program.

Na tomto Týdnu pro divočinu spolupracujeme se Správou NP Šumava.