Divočina potřebuje Váš hlas | Česká divočina

VÝZVA: DIVOČINA VŠEMI DESETI

Výzva Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, Senátu Parlamentu České republiky, Vládě ČR, ministru životního prostředí, zemědělství, obrany a ministryni místního rozvoje

Argumenty pro divočinu

Existuje mnoho argumentů pro divočinu. Umožňuje svobodný život vzácným zvířatům a rostlinám, tvoří nenahraditelné přírodní dědictví, ochraňuje nás před suchem a povodněmi, podporuje cestovní ruch i regionální rozvoj, nabízí možnosti pro vzdělávání a výzkum a vzbuzuje odpovědnost za sebe, naše děti a vnoučata. A zachovává pestrou, reprezentativní mozaiku lesů typických pro naši krajinu.

Také proto chce více divoké přírody v České republice bezmála každý druhý Čech a Češka. Zjistil to rozsáhlý sociologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Přidejte se k nim i vy!

Kde by mohla vzniknout divočina

Zatímco asfaltem a betonem je pokryta část naší krajiny sedmkrát větší než Praha, volné a nespoutané divoké přírody není v České republice víc, než činí pouhá polovina plochy našeho hlavního města. Chceme jí dát desetkrát větší prostor pro život. Máme pro to deset dobrých důvodů. Stačí vybrat vhodná území. Nejlépe lesy o rozloze minimálně 30 kilometrů čtverečních. Tato plocha zaručuje, že tam mohou probíhat přírodní procesy. Pak už stačí přestat zasahovat do vývoje přírody. Avšak nezakazovat vstup lidem. Metodiku výběru území pro nás už připravili přední čeští odborníci na ochranu přírody – hledáme území s dostatečně zachovalými lesními stanovišti, která mohou být např. na špatně přístupných místech či v bývalých nebo současných vojenských újezdech.

VÍCE DIVOKÉ PŘÍRODY – VÍCE BUDOUCNOSTI! DIVOČINA POTŘEBUJE I VÁŠ HLAS.

K naší on-line výzvě za více divočiny se již přidalo 9115 lidí .

Papírovou petici za více divočiny podepsalo již 3493 lidí .

Roadshows po českých městech pomohli zajistit:

Alt