Putování nejhlubším kaňonem Šumavy | Česká divočina

Divoký kaňon řeky Křemelná je jedním z nejromantičtějších míst národního parku Šumava. Je místem setkávání rysů i domovem vyder a vzácných ptáků. Kaňonem nevede žádná značená stezka. Díky tomu si můžete užít opravdový dotek divočiny.

Divoká horská řeka Křemelná dokázala za mnoho tisíc let vyhloubit nejhlubší kaňon Šumavy. Pramení v Železnorudské hornatině, na severním svahu hory Pancíř (1214 m n. m.) v přírodní rezervaci Prameniště.

Člověk tuto řeku nikdy nereguloval. Díky tomu si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i zvláště chráněné druhy živočichů. Kromě vydry říční zde můžeme pozorovat skorce vodního, ledňáčka říčního a mnoho dalších.

I proto je přístup do kaňonu Křemelné omezený, aby zde zvířata měla klid. Kaňonem vás provede průvodce divočinou, který vám rozkryje na první pohled skryté složité systémy pralesa, život v půdě, vodě i v korunách stromů. Díky vedení průvodce a ohleduplnosti turistů zůstává tento kout nedotčený, a my tak máme stále co obdivovat.
 


Jak se na divočinu sluší a patří, trasa je fyzicky náročná. Žádná cyklostezka po asfaltu, ale nerovný terén, přelézání přes kameny a padlé stromy, klesání do kaňonu, které s sebou nese i náročné stoupání při zpáteční cestě. Právě popadané a tlející stromy jsou hostinou pro nepřeberné množství nejen vzácných brouků, na které se váží další organismy. Poskytují také hnízdiště pro ptáky nebo úkryt pro rysy. Jsou nezbytné pro zachování divočiny, a tak  se nečilte, až je budete muset přelézat. Při prozkoumávání kaňonu řeky Křemelné vás čeká úchvatný zážitek, opravdový dotek s českou divočinou.

Za fotografie děkujeme Pavlu Ouředníkovi, http://pavelourednik.cz/.
 
Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou
Tlející stromy jsou důležité pro divočinu
Tlející stromy jsou hostinou pro nepřeberné množství nejen vzácných brouků, na které se váží další organismy.