CHKO Slavkovský les: Naučná stezka Kladskými rašeliništi | Česká divočina
2 hodiny
Náročnost: Lehká

Naučná stezka Kladská (*1977) je jednou z nejstarších stezek u nás. Díky ní můžete nahlédnout do tajemného světa slavkovského rašeliniště Tajga. Jako byste se na chvíli ocitli na docela jiné části naší planety.

Tajga je největším rašeliništěm na území CHKO Slavkovský les. Dalšími rašeliništi jsou Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les. Naučná stezka představuje přírodní i historické zajímavosti zdejších rozsáhlých rašelinišť.
Je dlouhá téměř 1,6 km a vede po dřevěném vyvýšeném můstkovém chodníčku. Stezka je nenáročná, vhodná i pro vozíčkáře a kočárky.
Kladská rašeliniště jsou ojedinělým souborem horských vrchovištních rašelinišť v nadmořských výškách od 800 do 930 m. Celková rozloha činí téměř 300 hektarů. Vrchovištní rašeliniště zde začala vznikat před několika desetitisíci lety v místech, kde se zachytila voda v jezírkách. Později v době mladších čtvrtohor začala jezírka zarůstat vodními rostlinami a posléze různými druhy rašeliníků. Kromě jedinečného biotopu, místa, pro život často ohrožených organismů, který se v Evropě vyskytuje vzácně, slouží rašeliniště také jako zásobárna vody pro období sucha.
Rašeliniště jsou pro rostliny extrémním prostředím, ať už je to kvůli kyselé půdě s nedostatkem živin, anebo velkému množstvím vody, které v sobě zadržují. Není divu, že si některé rostliny vyvinuly mechanismus, jak si živiny získat jinak. Rostou zde nejznámější druhy masožravých rostlin – rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná, které svými lepkavými listy obejmou neopatrný hmyz a pomocí vyloučených šťáv rozloží měkké části potravy na vstřebatelný roztok. Proto můžeme najít v jejich bezprostředním okolí zbytky nepozřených pevných částí, zvláště krovek brouků.  Obklopené pralesovitým porostem borovice bažinní, zakrslé borovice blatky a borovice kleče. V tomto náročném prostředí se daří i vzácným druhům mechorostů a lišejníků nebo rašeliníku prostřednímu, červenému a Russowovu.
Nejkrásnějším důkazem toho, jak je příroda Kladských rašelinišť zdravá a divoká, je skutečnost, že zde nachází domov mnoho našich ohrožených a na kvalitu prostředí náročných zvířat. Nejen, že zde žije malá populace našeho legendárného pralesovitého ptáka tetřeva hlušce, ale od roku 1966 se zde usadil i rys ostrovid. Kromě toho si v dutinách starých stromů budují hnízda vzácní ptáci jako datlík tříprstý, který je vázán pouze na vysokohorské smrkové lesy s větším množstvím odumřelých stromů, nebo naše nejmenší sovička kulíšek nejmenší. Věrným obyvatelem Kladských rašelinišť je také plachý čáp černý, který na zimu odlétá do střední a jižní Afriky. Pravidelně zde hnízdí jestřáb lesní, a když se vám poštěstí, můžete na Kladském rybníce zahlédnout ledňáčka říčního, kterému se přezdívá „létající drahokam“. Brzy z jara vylétá motýl žluťásek borůvkový, jehož housenky dokážou přežít i mráz pod minus 30 °C. V blízkosti vodních ploch a potoků obletují pestře zbarvené vrchovištní druhy vážek a šídel.
Naučná stezka začíná kousek od parkoviště na Kladské, pokračuje písčitou cestu až k dřevěným můstkům, které jsou tradiční pro rašelinné oblasti a jsou oblíbené dětskými návštěvníky. Kladská leží 9 km od Mariánských Lázní a zajíždí do ní autobus.

 

Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou
Rašeliniště jako místo pro život. I ten náš.
Kromě jedinečného biotopu, místa, pro život často ohrožených organismů, který se v Evropě vyskytuje vzácně, tak zmizí i zásobárna vody pro období such